Arduino Öğreniyorum 1

arduino-ogreniyorum-1

Selamın aleyküm

Arkadaşlar bu  yazı dizisinde  özel ilgi ve hobi amaçlı olarak başladığım arduino kursundan öğrendiklerimi anlatacağım amaç öğretmekten ziyade öğrendiklerimi paylaşmak bu sebeple şimdiden olası hatalar için kusura bakmayın demek istiyorum eğer sizin görüp benim göremediğim eksiklikler olursa da yorumlarda belirtmeyi unutmayın lütfen.

Her şey Kepez Asmek web tasarım kursu hocası değerli dostum Haki Tolga Bozkurt’un biz neden yapmıyoruz hazır burada kurs var gidip öğrenelim demesiyle başladı ve biz ite-kaka kursa kaydolup ilk iş internet üzerinden klon  arduino seti  satın aldık ve hemen ertesi gün (kursun ikinci günü oluyor) ilk derse girdim. Yalnız şöyle bir sorun var kurs ahalisi bir önce ki hafta değişkenler falan görmüşler cihazı tanımışlar ama ben konuya tamamen Fransız kaldığım için çok hazırlıksız yakalandım tek avantajım programlama dillerine olan aşinalığım oldu. Hoca hemen çıkarın kâğıtları yazılı yapacağım der gibi çıkardı arduino’yu bir LED bir direnç ve birkaç satır kodla yanıp sönen bir devre hazırladı ve hadi bakalım sıra sizde dedi, işte tüm olay buradan sonra koptu;  ben hemen elimden geleni yaptım ilk devremi çalıştırdım derken, peşinden aynı devreye dört LED dört tane de direnç ekleyip bir daha çalıştırdık peşinden LED’lerin yanma sıralarını değiştirip şekil-şükül yaptık derken aslında bu işin bir programcı için müthiş bir terapi olduğunu anladım zira bilgisayarda veya webde çalışan kodların elle tutulur bir tarafı yok ancak bu iş farklı siz bir kod yazıyorsunuz ve bu kodlar somut bir işe dönüşüyor bu benim için müthiş bir motivasyon oldu.

Aslında bu işe başlamadan önce temel kodlama ve temel elektronik bilgisine sahip olduğunuz varsayılırmış ancak bana göre çok da korkulacak bir yanı yok, eğer biraz ilginiz varsa kolayca anlaşılır bir mantığı var hele ki C veya JAVA kodlarını biraz olsun biliyorsanız size çok tanıdık gelecek bir kod yapısı var. Bende  daha çok JAVA ile android kodluyormuşum hissi uyandırdı. Bir Sonraki yazımda arduino idesinin kurulumunu anlatacağım belki ilk videomuzuda bu kurulumu anlatmak için çekeriz kim bilir.

Hoşçakalın.