Htaccess hakkında

htaccess-hakkinda

Merhaba
Bu yazımda htaccess dosyasından bahsedeceğim

htaccess sitemizdeki yönlendirme işlerini yapmamızı sağlayan bir yardımcıdır. Sitelerde olmazsa olmaz değildir elbette ama google amca algoritmasını değiştirtirdikçe kendisi ön plana çıkmış hatta elzem olmuştur. Google siteadı.com/sayfaadı.uzantı/sayılarharfler.uzantıadı gibi bir link yapısını pek beğenmiyor zaten sizde görüyorsunuzdur bu site dahil neredeyse tüm siteler adres çubuğunda anlamsız sayılar ve rakamlar yerine anlamlı kelime öbekleri bulunuyor. 
Peki bu işin arkaplanı gerçekden böylemi? 
Elbette hayır; aslında adres çubuğunda yazan yazılar gerçek adresin maskelenmiş halidir. İşte bu maskeleme ve yönlendirme işlerini de htaccess yapar peki bu nasıl olur ona bi bakalım. 
Örneğin bu siteyi ele alırsak siz adres satırına ozturk-web.com yazarsanız tarayıcınız sizi https://www.ozturk-web.com adresine götürecektir ozturk-web.com bizim alan adımız ama biz bunu google amcanın sevdiği gibi yazmak için bu aşağıdaki kod sayesinde yönlendirme yaptık ve https ile güvenli olduğumuzu google amcaya bildirdik, 

Htaccess ile https yönlendirme


RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^(ozturk-web\.com)(:80)? [NC]
RewriteRule ^(.*) https://www.ozturk-web.com/$1 [R=301,L]

ilk satırda yeniden yönlendirme işlerini başlattık olmazsa olmaz, ikinci satırda neyi yönlendireceğimizi söyledik, üçüncü satırda ise bir üstteki satırda belirttiğimiz adresin nasıl yeniden yazılması gerektiğini söyledik özetle şunu yaptık; ey htaccess dosyası eğer biri bu siteye ozturk-web.com diye gelirse onu https://www.ozturk-web.com adresine yönlendir. eğer sitenizde alt alan adlarıda varsa ve bunlarıda https nin nimetlerinden faydalandırmak isterseniz kodumuza biraz daha ekleme yapmamız gerekecek.

Htaccess ile alt alan adlarını https yönlendirme

RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^(ozturk-web\.com)(:80)? [NC]
RewriteRule ^(.*) https://www.ozturk-web.com/$1 [R=301,L]
RewriteCond %{SERVER_PORT} 80
RewriteRule ^.*$ https://%{SERVER_NAME}%{REQUEST_URI} [R=301,L]

yada sitemizin iletişim sayfasına gitmek isteyen bir ziyaretçi adres satırına ozturk-web.com/iletisim yazarsa dosya uzantısı yazılmadığı için 404 not found hata sayfasına düşecektir bunu engelleyip ziyaretçiyi doğru sayfa yönlendirmekk için de bu kodu kullanabiliriz

	RewriteRule ^iletisim$ iletisim.php [NC,L]

Htaccess ile hata sayfalarını yönlendirme

yada gerçekden sitemizde olmayan bir adres yazılırsa 404 not found falan gibi bir yazı olan bomboş bir sayfa çıkar işte bunu daha karizmatik hale getirebilir veya eğlenceli sayfalar tasarlayabilirsiniz, yada diğer hata sayfaları içinde aynı şeyleri yapabilirsiniz. iyi de olmayan bir adresi nasıl yönledirelim değil mi?
o işi de htaccess yapıyor işte bu kod ile

	ErrorDocument 404 https://www.ozturk-web.com/404.php